Rozmarinas

0

Pavasaris Lietuvoje ar pietų kraštuose yra toks pats. Skirtumas tik tas, kaip anksti jis ateina ir kokiomis spalvomis pradeda puoštis gamta.

Prie Adrijos jūros pavasariu kvepėti pradeda jau vasarį. Sužydi vyšnios, saulutės, o savo kvapu ir purpurine spalva užburia rozmarinas. Kvapnioji žolelė, o gal reikėtų sakyti – krūmas, ne tik puošia aplinką, bet ir yra dažnas svečias virtuvėje bei vaistinėlėje.

Nuskynus vos porą rozmarino lapelių, rankos ir pirštai ilgai kvepės stipriu ypatingu kvapu. Jei esate Viduržemio jūros kraštų virtuvės mėgėjas, iškart prisiminsite bent porą patiekalų, gardinamų būtent šia žolele. Iš tiesų – prieskoniams naudojant tokį dominuojantį kvapą, nebereikės nieko daugiau. Avienai, jautienai ar kiaulienai – vos porą šakelių (jei neturite šviežių – džiovintų) rozmarinų, šiek tiek druskos, pipirų – ir kepsnys įgaus nepakartojamą skonį.

Tiesa, vis dėlto patariama naudoti šviežią rozmariną. Ir nesvarbu, kad Lietuvos klimatas per šaltas šiam augalui. Kambaryje ant palangės mažutis krūmelis tikrai augs. Marinatams, salotoms, netgi į sriubą – šviežia šakelė suteiks stipresnį ir ryškesnį skonį nei džiovinta. Beje, jei nežinojote, – rozmarinas priklauso mėtų šeimai, kuriai priklauso ir bazilikas, levanda, šalavijas bei mirta.

Rozmarino eterinis aliejus gerina plaukų augimą, stimuliuoja protinę veiklą, padeda nuo kvėpavimo sutrikimų ir mažina skausmą. Nebūkite skeptikai – rozmarinas sveikatai ir grožiui naudojamas jau nuo senovės. Romėnai jam teikė didelę reikšmę įvairiose religinėse ceremonijose, vestuvėse, maisto gamyboje bei kosmetikoje. Senovės Egipte šis kvapnus augalas buvo naudojamas smilkalams.

Kvėpavimo problemos. Eterinis aliejus naudojamas peršalus, skaudant gerklei. Kadangi yra antiseptikas, tinka gydant kvėpavimo takų infekcijas.

Virškinimo sutrikimai. Rozmarinas dažnai naudojamas sutrikus virškinimui, esant virškinamojo trakto motorikos sutrikimams. Juk ne veltui jis tapo toks mėgstamas virtuvėje.

Skausmas. Rozmarinų aliejus malšina galvos, raumenų, sąnarių skausmus. Įmasažuokite jo į skaudamą vietą ir atsipalaiduokite. Karštos vonios su šiuo eteriniu aliejumi padės sergant reumatu. Tyrimai rodo, jog rozmarinas gali pagelbėti sergant šlapimo pūslės, širdies, kepenų ligoms, menstruacijų metu.

Vis dėlto prieš naudodami įsitikinkite, kad nesate alergiškas. Rozmarino eterinio aliejaus negalima gerti, tepti burnos gleivinės, nerekomenduojamas jis ir nėščioms, maitinančioms moterims.

Dalintis:

Comments are closed.