Sąmoninga blaivybė

0

Kartą vienoje sveikos gyvensenos ugdytojams skirtoje konferencijoje, profesorius paprašė visos susirinkusios publikos pakelti rankas žmonėms, kurie per pastaruosius metus nevartojo nė lašo alkoholio. Rankų pakeltų buvo vos kelios. Ir savosios kelti nedrįsau, nes tiksliai prisiminiau vienintelę taurę vyno, atsitiktinai išgertą giminių susitikime. Apie tai, kad alkoholizmas – liga, girtavimas – problema, o šventinis svaiginimasis apskritai – norma, galima būtų nė nepriminti. Juk jei nėra sąmoningo pokyčių troškimo, informaciją praleidžiame negirdomis, pritariamai linksėdami: „žinau, žinau…“. Bet jei vieną dieną kažkur giliai tūnantis atsakomybės jausmas prabiltų, galimai išgirstume drąsų klausimą: „Ar galiu kitaip?. Ar galiu praleisti savaitgalį negurkšnodamas nieko, kas turi daugiau laipsnių nei kefyras?”. Galimai sulauktume atsakymo: „Žinoma, kad galiu!”, bet susidūrus su konkrečia situacija turbūt nustebtume, nes suprastume, jog nežinome, kaip apskritai gali būti kitaip? Jei ne taip, kaip įprasta, tai kaip?

Kokį savaitgalio scenarijų pasiūlytumėt draugui, nusprendus, jog alkoholio programoje nebus? Spėju, kad akimirksniu įsijungia vaizduotė, dėliodama turistinius maršrutus, aktyvias pramogas, kūrybines dirbtuves ar poilsį sanatorijose. Galbūt klystu. Galbūt atvirkščiai – galva ištuštėja, vangiai mąstydama apie nealkoholinį alų. Tai tik įrodo, kaip giliai įsišakniję įpročiai ir kaip laiku užduotas klausimas „ar galiu kitaip?“. Pasaulinė Sveikatos Organizacija 2014 m. paskelbė ataskaitą apie alkoholio suvartojimą.  Lietuva pateko į pirmąjį trejetuką, gaudama „bronzą“ už  15,4 litro gryno alkoholio, tenkančio vienam gyventojui, skaičiuojant vyresniam nei 15 metų. Bet siūlau šį faktą ignoruoti. Tuo tarpu geriau nuoširdžiai pamąstyti apie savo indėlį į tai, kad situacija būtų kitokia.

Iš tiesų noriu pradžiuginti. Noriu papasakoti apie tai, kad alternatyvų yra. Populiarėjanti blaivybės idėja tampa vis labiau užkrečiama. Andrius Mamontovas, Egidijus Dragūnas, Ramūnas Karbauskis, Edgaras Lubys – tai tik kelios pavardės mūsų lietuvių, kurie alkoholį laiko visiškai nereikalingu savo gyvenimo priedu. Maža to, prieš mėnesį vykusios vestuvės be alkoholio surinko daugiau nei 400 svečių ir šiai dienai yra pasiektas naujas Lietuvos blaivių vestuvių rekordas. Realybė laužo standartus, neva geria visi. Ir jeigu Jūs sugalvotumėte, kad savo atostogas, savo ilgąjį ar trumpajį savaitgalį norite praleisti blaiviai, manau, kad žemiau pateiktas alternatyvų sąrašas galėtų tapti Jūsų galimybe patirti kažką naujo. Ar išdrįstumėte mesti sau tokį iššūkį?

 „Varom“ – blaivus festivalis visai šeimai. http://www.varomparty.lt/lt/

„5Mmmmm“ – blaivūs vakarėliai Klaipėdoje https://www.facebook.com/5M.Mmmmm

„Naisių Vasara“ – blaivus festivalis visai šeimai Šiaulių rajone http://www.naisiuvasara.lt/festivalis/

Savaitgaliai kiTAIP – išskirtiniai susitikimai su Dariumi Ražausku www.esujums.lt

„Yoga Rave“ – blaivūs vakarėliai visoje Lietuvoje https://www.facebook.com/YogaRaveLithuania

Sveikatos festivalis „Tu gali“ – šiemet startuosiantis blaivus sveikatos festivalis Gargžduose https://www.facebook.com/events/506697719484074/

„Masters of Calm“ – Blaivus festivalis atveriantis sveikos gyvensenos ir dvasinių praktikų paslaptis http://www.mastersofcalm.lt/

„Mandala“ – blaivus sveikatingumo festivalis http://mandala-festival.lt/izanga-1

Rūta Olechnovič

Nesergu.lt

Dalintis:

Comments are closed.